Eating Healthy, Saving Money, and Not Wasting Food

Cooking for two is more difficult than I ever thought. I’ve been in the kitchen with my mother since I was old enough to reach the counter. We were a small family but my Mother always cooked like we were expecting an army to show up. I grew up learning how to cook for 4-6 people so when I moved out on my own I had to relearn how to cook for myself or couple. It took almost 3 years of trial and error to finally figure it out without having piles of leftovers at the end of the week. So I decided to put this blog post together as it may be helpful to others out there.

Meal plan. Meal plan. Meal plan. 

Before you head to the food store you want to make sure you figure out what your meals are going to be for the week. Meal planning may seam really easy but as a seasoned planner myself it can be difficult and even sometimes tedious. Sometimes I don’t know what I’m going to want to eat in a couple of days so that can be hard. To help with getting sick of the same food over and over I have a several healthy and cheap recipes I rotate through my repertoire. I usually plan for one “big” meal a day and then I always have the ingredients for salad, sandwich, and breakfast stuff on hand. The “big” meal usually includes a protein and 2 veggies (a starchy and a non-starchy). Here’s an example of a weeks worth of big meals.

Usually on the weekends when we are home for multiple meals, we catch up on any leftovers that we may have or munch on salads and sandwiches.

Make a Food List

I can’t stress this enough. I use to go to the food store without a clue in the world what I wanted to eat for the week. This the worst and most expensive thing you can do. You end up spending more money than you intended and most often than now you overbuy. What I do before I go food shopping is make a list using the meal plan. I list all the things I need to make all the meals I’ve planned. Then I buy any foods I need on a weekly basis such as eggs, bread, milk, creamer, etc.

Stock Up

Meat goes on sale every several weeks while produce is seasonal and always fluctuating. There is no reason you should ever pay more than $1.99/lb for boneless chicken breasts. Chicken goes on sale every 4-6 weeks and thats when I stock up. Bone-in chicken is always cheaper because there is less butchering so when chich thighs or hind quarters go on sale I always pick up a few extras. Sometimes it is cheaper to buy bulk. Last year, we bought $55 worth of new york strip that we cut up into 11 lbs of steak steaks which is exborinantly cheaper. Its all about finding the sales and buying in bulk when it’s more cost efficient.

Multi-Use Foods

After roasting foods such as chicken or veggies, I sometimes have left overs. I use the leftovers in other meals throughout the week. I’ll use the asparagus in omelets or brussel sprouts in a breakfast hash. If I have leftover chicken, I use it for chicken salad or on top of a mixed green salad. The point of this is to NEVER throw away any food at the end of the week. If you buy the chicken at a really good price but end up throwing away half of it then you’ve just double it’s price. 

Eat before you Shop

NEVER go food shopping on an empty stomach. This may be really obvious but going to the store while you’re hungry is a recipe for disaster. Pun intended. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s